Jak wydać własną książkę? Czy każdy może napisać książkę?

Pisanie „do szuflady” to pasja, której oddaje się wiele osób. Tak także zaczynała większość znanych oraz szanowanych autorów. Czemu więc nie spróbować szczęścia i nie wydać własnej książki? Podpowiadamy, jak to zrobić, ile to kosztuje i ile trwa proces wydawniczy.

Jak wydać własną książkę?

Pierwszym krokiem, który musi podjąć każdy autor, chcący pokazać swoje dzieło szerszej publiczności jest podjęcie współpracy z wydawnictwem. W przypadku dużego i znanego konieczne jest dotarcie ze swoim dziełem do jej pracowników, by zapoznali się z treścią, a następnie zdecydowali czy chcą ją wydać. Warto jednak wiedzieć, że dostają oni wiele wiadomości tego typu każdego dnia, dlatego proces ten może być trudny oraz stosunkowo czasochłonny. Drugą z możliwości jest skorzystanie z wydawnictwa selfpublishingowego, którego praca opiera się wydawaniu książek na warunkach określonych przez autora za jego pieniądze. Po wyborze konkretnego wydawnictwa konieczne jest podpisanie z nim umowy. Następnie wymagana jest redakcja lub korekta tekstu, której celem jest nie tylko usunięcie błędów z wydania, ale także określenie ostatecznej treści. Równocześnie projektuje się okładkę oraz opcjonalnie wykonuje ilustracje lub zdjęcia. Dobiera się także krój i wielkości czcionki, rozmieszczenie tekstu na stronach, ustala się sposób przypisania kolejnych liczb do stron wydania (paginację) oraz miejsca, w których pojawią się grafiki, gdy będą umieszczone w książce. Kolejnym krokiem jest przygotowanie druku lub wersji elektronicznej książki (tzw. e-booka) oraz wydruk i dystrybucja wydania.

Jak widać, jest to zaawansowany proces, przy którym pracuje wiele ludzi, dlatego nie jest tani. Ile kosztuje wydruk książki sprawdzisz na trivo.pl, gdzie m.in. wskazano rzeczywiste koszty oraz podpowiedziano miejsca, gdzie można to zrobić taniej.

Kto może napisać i wydać książkę?

Tak naprawdę każdy może spróbować napisać i wydać książkę. Na przeszkodzie nie stoją wiek, płeć czy status materiały. Ograniczeniem nie muszą być nawet niewielkie zdolności literackie czy brak wyobraźni, ponieważ mnogość gatunków książek na rynku oraz pomoc wydawnictwa w procesie wydawniczym, nawet w przypadku selfpublishingu, pozwala obejść tego typu przeszkody. Lubiąc pisać, warto pracować wyciszonym, spokojnym w czasie kiedy umysł jest najbardziej światły oraz w miejscu, która sprzyja tworzeniu – dla niektórych będzie to dom, dla innych zatłoczona kawiarnia czy łono natury. W czasie tzw. blokady twórczej nie należy załamywać się i porzucać pracy nad tekstem, a jedynie odejść od komputera, odpocząć, wyjść na spacer czy odbyć wartościową rozmowę w celu znalezienia inspiracji. Napisanie i wydanie pierwszej książki uważane jest za najtrudniejsze. Gdy tytuł zdobędzie uznanie na rynku, każde kolejne dzieło będzie przyjmowane z otwartymi rękami. Nie można jednak poddać się wtedy presji czas oraz stresu związanymi z rosnącymi wymaganiami czytelników, a iść własną, wcześniej obraną ścieżka.

Co ważne nawet osoba niepełnoletnia może napisać i wydać własną książkę. Należy jednak podkreślić, że umowę wydawniczą w jej imieniu podpisuje wtedy opiekun prawny.

Ile czasu trwa napisanie książki i proces wydawniczy?

Czas, który autor poświęci na pisanie książki, jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu indywidualnych czynników. Niektórzy napiszą doskonałe dzieło, którym będą mogli podzielić się ze światem, w tydzień, a innym zajmie to całe życie.

Nieco bardziej konkretnej odpowiedzi możemy udzielić na drugą część zadanego wyżej pytania, o to ile trwa proces wydawniczy. Zazwyczaj są to mniej więcej 2 – 6 miesięcy od podpisania umowy. Warto jednak pamiętać, że to także zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. gatunek oraz tematyka książki, ponieważ na rynku wydawniczym zauważyć można sezonowość, przez co niektóre z tytułów mają większą szansę na sukces o danej porze roku. Nie bez znaczenia jest też tekst – jego zawartość, konieczność zmian lub dodawania określonych fragmentów w treści, a także czas, który poświęcić będzie przez specjalistę na korektę.