Nowoczesna ortodoncja może cię zadziwić! Sprawdź, jak naprawia się wady zgryzu

Dzięki zdobyczom współczesnej ortodoncji leczenie wad zgryzu jeszcze nigdy nie było tak proste i skuteczne. Dzięki nowoczesnym metodom pacjenci odzyskują prawidłowy wygląd zębów, ich zgryz jest zdrowy i nie powoduje bólu ani wad wymowy. Przedstawiamy najnowsze metody naprawy nieprawidłowego zgryzu u dzieci i dorosłych.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Rozróżnia się kilka typów aparatów ortodontycznych:

  • aparat metalowy – klasyczny rodzaj aparatu z metalowymi nakładkami na zębach. Ligatury (gumki) mogą występować w wielu różnych kolorach,
  • aparat porcelanowy – nakładki są wykonane z porcelany, dzięki czemu aparat jest mało widoczny,
  • aparat kryształowy – bardzo dyskretny aparat, którego praktycznie nie widać,
  • aparaty nakładkowe – aparaty, których nie nakłada się stałe (pacjent musi zakładać je na określoną ilość godzin w ciągu dnia).

Aparat ortodontyczny nie musi już oznaczać „metalowego uśmiechu”

Wiele dzieci, nastolatków, ale też dorosłych nie chce decydować się na aparaty, ponieważ oznacza to nakładanie na zęby nieestetycznych metalowych nakładek. Wpływają one na pewność siebie i samopoczucie, szczególnie u dorastających dzieci. Dzisiaj wiele aparatów ortodontycznych jest prawie niewidocznych, a leczenie ortodontyczne o wiele przyjemniejsze. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowych materiałów, takich jak kryształ czy porcelana oraz stosowaniu aparatów nakładkowych. Właśnie takie rodzaje aparatów ortodontycznych oferuje dzisiejsza ortodoncja, w tym m.in. gabinet Dental Fraternity z Warszawy.

Nakładki ortodontyczne – jak działają?

Aparaty nakładkowe to nowy rodzaj aparatów stałych, który oznacza większą wygodę dla pacjentów, ale bez zmniejszenia ich skuteczności. Takie leczenie ortodontyczne może być stosowane już u dzieci, wymaga tylko od nich pewnej dyscypliny. Dzięki nowym rozwiązaniom w ortodoncji aparat ortodontyczny dla dzieci nie musi już być mocno widoczny. Wśród nowych aparatów nakładkowych wyróżniamy:

  • Invisalign

W przypadku tego rodzaju aparatu pacjent otrzymuje do domu specjalne nakładki, tzw. alignery. Są one idealnie dostosowane do zębów pacjenta za pomocą wykonanych wcześniej skanów. Ilość nakładek, jakie trzeba nosić, a więc też czas leczenia może być różny i decyduje o nim ortodonta. Pacjenci noszą nakładki przez całą dobę, należy je wyciągać tylko do jedzenia i picia. Po każdym posiłku należy umyć zęby.

  • Clear Aligner

To również aparat nakładkowy, który naprawia zgryz w 3 etapach. Każdy etap polega na noszeniu nakładek: soft, medium i hard. Każda z nich powinna być noszona od 7 do 10 dni, więc jeden etap trwa do miesiąca. Po tym czasie otrzymuje się inny zestaw nakładek. Tak samo jak w przypadku poprzedniego aparatu, Clear Aligner powinien być noszony przez całą dobę oprócz pór posiłków.

  • PRO SMILE

Kolejne nakładki ortodontyczne, które trzeba wymieniać co 2 tygodnie – nie wymaga to jednak wizyt u ortodonty. Należy je nosić co najmniej przez 22 godziny na dobę.

Nowe rozwiązania ortodontyczne są dyskretne i wygodne dla pacjenta

Idealne dobranie kolorystyczne nakładek i możliwość wyciągania ich podczas posiłków sprawia, że nowe aparaty ortodontyczne nie sprawiają już pacjentom problemu. Oznaczają też mniejszą ilość wizyt u ortodonty. Wszystko to przekłada się na dużą wygodę, co ułatwi decyzję o naprawie zgryzu, czy to u dzieci, czy u dorosłych. Taki aparat ortodontyczny nie przypomina już niczym tradycyjnych aparatów, które pamiętamy z dzieciństwa.