Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

Chcesz kupić mieszkanie? Nie wiesz, gdzie szukać? Co sprawdzić przez zakupem? Jakich formalności dopełnić? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy chce się kupić wymarzone M.

  • Gdzie szukać mieszkania do kupienia?
  • Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania?
  • Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

Gdzie szukać mieszkania do kupienia?

Jest kilka sposobów na wyszukanie mieszkania do kupienia. Najprostszym jest udanie się po pomoc do biura nieruchomości. Niestety taka usługa może być kosztowna. Nie zawsze sprzedający wynagradza biuro nieruchomości. Co więcej, zawęża się w ten sposób obszar poszukiwań. Jednak są też oferty na wyłączność.

Dzisiaj bardzo popularne jest szukanie mieszkań na sprzedaż przez internet. Pojawia się coraz więcej serwisów, na których wyszukać można nieruchomości z rynku wtórnego. Szybko i w przejrzysty sposób można przejrzeć mieszkania w serwisie ogłoszeniowym Sprzedajemy. W ofertach sprzedaży znajdują się konkretne informacje na temat nieruchomości, zdjęcia, kontakt do sprzedającego. To bardzo wygodny sposób na szukanie mieszkania, ale też dość czasochłonny.

Mieszkania można szukać też na rynku pierwotnym. Są specjalne serwisy, które gromadzą oferty deweloperów i innych osób oferujących nowe nieruchomości na sprzedaż. Deweloperskie inwestycje zazwyczaj są duże, dość widoczne w przestrzeni miejskiej, więc jak się znajdzie je, to można udać się do biura sprzedaży i tam poznać ofertę.

Sposobem na wyszukanie mieszkania do kupienia są również social media. Można natrafić na post znajomego, który oferuje lokal na sprzedaż, ale i samodzielnie umieścić wpis o tym, że szuka się wymarzonego M.

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Najważniejszym dokumentem, jaki trzeba sprawdzić, gdy chce się kupić mieszkanie, jest księga wieczysta. Można powiedzieć, że jest ona dla nieruchomości tym, czym dla nas jest dowód osobisty. Właściciel mieszkania na prośbę kupującego musi poddać numer księgi wieczystej lub ją udostępnić. Dzisiaj da się zajrzeć do ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu. Wystarczy znać numer księgi wieczystej, by sprawdzić ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Dlaczego księga wieczysta jest tak ważna? To właśnie z niej dowiedzieć się można, kto jest właścicielem nieruchomości i od jak dawna. Z księgi wieczystej wynika to, czy mieszkanie nie jest przedmiotem współwłasności. W takiej sytuacji trzeba mieć zgodę pozostałych właścicieli na sprzedaż.

W księdze wieczystej znaleźć można informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, a więc użytkowania i służebności. Równie kluczową informacją jest to, czy są jakiekolwiek obciążenia hipoteczne. Oczywiście fakt, że mieszkanie ma obciążoną hipotekę, nie wyklucza jej kupna.

Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

A co w sytuacji, gdy mieszkanie, które chce się kupić, nie ma księgi wieczystej, a dodatkowo przy jego zakupie chce się posiłkować kredytem hipotecznym? Zdarza się, że mieszkania spółdzielczo-własnościowe nie mają księgi wieczystej. Ich właściciele mogą mieć inne uprawnienia do lokalu.

Warto wiedzieć, że zakup mieszkania bez księgi wieczystej musi być bardzo przemyślany. Niezbędna jest dokładna analiza dokumentów i stanu prawnego lokalu. Tę warto zlecić notariuszowi. Formalności są znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku zakupu nieruchomości posiadającej księgę wieczystą.

Czy da się wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie bez księgi wieczystej? Oczywiście, że tak. Jednak klient będzie musiał ponieść znacznie wyższe koszty ubezpieczenia pomostowego, które jest zabezpieczeniem dla banku aż do tego czasu, jak wpisze się do księgi wieczystej.