Od środy, 1 września 1702 uczniów rozpocznie naukę w szkołach średnich i placówkach oświatowych, prowadzonych przez Powiat Radomski. Wszystkie są doskonale przygotowane do nowego roku szkolnego, ponieważ podczas wakacji wiele obiektów szkolnych zostało zmodernizowanych. Powiatowa edukacja zmienia się na plus, a to za sprawą potężnych inwestycji, których wartość przekroczyła już kwotę 12 milionów złotych. Najważniejsze z nich to rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach czy budowa nowoczesnej sali gimnastycznej oraz wirtualnej strzelnicy przy liceum w Pionkach.

- Cieszę się, że szkoły średnie w Powiecie Radomskim są coraz chętniej wybierane przez absolwentów szkół podstawowych. Mamy coraz bardziej nowoczesne szkoły, wspaniałą kadrę pedagogiczną, która wciąż rozszerza swoje kwalifikacje oraz wysoki poziom nauki, w niektórych szkołach licealnych i technicznych często nawet lepszy niż w szkołach radomskich – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, podkreślając, że władze powiatu rozwijają również kształcenie specjalne. – W powiecie przybywa uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego bardzo energicznie dostosowujemy nasze placówki, aby jak najlepiej wspomóc rodziców dzieci niepełnosprawnych. Właśnie dlatego powstał Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chwałowicach wraz z jedną z nielicznych w regionie poradni dla dzieci z autyzmem, przebudowujemy również budynki Zespołu Szkół w Pionkach, aby od 2022 roku mogła tam funkcjonować tylko szkoła specjalna, aby jej uczniowie mieli komfortowe warunki do rehabilitacji i nauki.

Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach

To nowa placówka na mapie edukacyjnej powiatu, w skład której wchodzi Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla dzieci z niepełnosprawnościami, jedyna w tej części regionu Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla uczniów z autyzmem, a także Centrum Kształcenia Zawodowego i Szkoła Policealna dla osób dorosłych, gdzie naukę na kursach zawodowych będzie kontynuowało 200 dorosłych.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym naukę rozpocznie 44 uczniów, z których 24 będzie korzystać z przyszkolnego internatu. W tym roku szkolnym w Ośrodku działa 1 oddział przedszkolnym przy szkole podstawowej, klasy 1-8 szkoły podstawowej specjalnej, 2 klasy szkoły branżowej w zawodzie kucharz oraz 2 klasy przysposabiające do pracy.

W sierpniu zakończyły się najważniejsze prace remontowe w głównym budynku SOSW, który od ponad roku był modernizowany i przystosowywany dla uczniów niepełnosprawnych. Są tam podjazdy dla wózków, winda i platforma do transportu na niższe kondygnacje. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Koszt inwestycji to ponad 6 milionów złotych, z czego 2,5 miliona władze powiatu pozyskały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Liceum Ogólnokształcące w Pionkach

Naukę rozpoczęło tam 124 uczniów, z czego 43 w klasach pierwszych. Najważniejszą i największą inwestycją szkolną, na którą czekały całe pokolenia pionkowskich licealistów, jest budowa nowoczesnej sali gimnastycznej.

Radomska firma Darco w szybkim tempie wykonała prace fundamentowe i zbrojeniowe, a obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia robót murarskich. W nowej sali znajdzie się boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, a infrastruktura okołosportowa oraz nowe pracownie znajdą się w dwupiętrowym łączniku, który połączy ją z obecnym budynkiem szkoły. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt z klimatyzacją i fotowoltaiką, przez co ma być on praktycznie zeroemisyjny. Cała inwestycja powinna być gotowa przed wrześniem 2022 roku, a jej koszt to ponad 4,6 miliona złotych, z czego 2,5 miliona pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W budynku liceum, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, powstaje też profesjonalna strzelnica wirtualna. System, oparty na rzeczywistości VR, ma umożliwić strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu. Koszt tej inwestycji to ponad 227 tysięcy złotych, z czego ponad 145 tysięcy dofinansowało ministerstwo.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

W popularnym „czerwonym” w Pionkach naukę rozpoczęło 550 uczniów, w tym 103 pierwszoklasistów. Zakończył się tam gruntowny remont i modernizacja sali gimnastycznej. Koszt tej inwestycji to ponad 775 tysięcy złotych, z czego połowa to dotacja z rządowego programu Sportowa Polska.

Liceum Ogólnokształcące w Iłży

W nowym roku szkolnym w Iłży naukę rozpocznie 242 uczniów, w tym 64 w trzech klasach pierwszych. W nowy rok szkolny iłżecki ogólniak wchodzi z wyremontowanym boiskiem wielofunkcyjnym ze sztuczną nawierzchnią oraz pracowniami wyposażonymi w nowy sprzęt multimedialny, w tym ekrany dotykowe z kamerami i głośnikami czy tablice interaktywne. Koszt remontu boiska i bieżni to ponad 230 tysięcy złotych, z czego połowa to dofinansowanie z rządowego programu Sportowa Polska.

Zespół Szkół w Pionkach

Zakończono prace remontowe związane z wymianą nawierzchni podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz budową tzw. pokoju wyciszeń oraz kompleksu kuchennego. Wszystkie prace związane są z planowaną na 2022 rok zmianą charakteru szkoły, która ma stać się placówką wyłącznie dla uczniów niepełnosprawnych. W związku z tym powstaną tam nowe pracownie specjalistyczne: integracji sensorycznej, sala doświadczania świata, gabinety specjalistyczne: psychologa, pedagoga, logopedyczne, biofeedback, tomatis oraz pracownie tematyczne, w tym ceramiczna. W szkole specjalnej rozpocznie naukę 81 uczniów, zaś 38 zostało objętych opieką w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Z kolei w szkole technicznej nowy rok szkolny rozpocznie w sumie 320 uczniów.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy

Nowy rok szkolny rozpocznie 48 wychowanek w 3 grupach wychowawczych. Rozpoczęła się budowa boiska wielofunkcyjnego, którego koszt to ponad 320 tysięcy złotych, z czego 120 tysięcy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Galeria zdjęć