Szybka pożyczka: kiedy i gdzie po nią sięgnąć?

Chwilowe braki pieniędzy mogą przytrafić się każdemu. Niestety luki w domowym budżecie nie oznaczają, że zostaniemy zwolnieni z opłacenia rachunków czy z konieczności ubezpieczenia auta. Problemy te może rozwiązać pożyczka pozabankowa. Kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? I jak wybrać rzetelną firmę, która jej udzieli?

Co jest zaletą pożyczek?

Największą zaletą pożyczek jest tempo ich uzyskania. Nie musimy przechodzić żmudnego procesu potwierdzania naszej zdolności kredytowej lub składać oświadczeń o dochodach i formie zatrudnienia. Pożyczkę dostaniemy bowiem „od ręki”, nawet w 15 minut. Możemy też zaciągnąć ją przez Internet, na przykład na stronie Viasms.pl, co jeszcze bardziej przyspieszy cały proces.

Firmy udzielające pożyczek raczej nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawców. Jeśli więc mieliśmy kiedyś problem ze spłatą rat, raczej nikt się o tym nie dowie. Nie musimy też tłumaczyć się, na co wydamy pożyczone pieniądze. Wystarczy, że zawnioskujemy o jakąś kwotę, potwierdzimy tożsamość, wykonamy przelew weryfikacyjny i podpiszemy umowę. Pieniądze od razu trafią do nas.

Kiedy sięgnąć po pożyczkę?

Pożyczka rozwiązuje problem przejściowego braku pieniędzy. Możemy przeznaczyć ją na spłatę innego zobowiązania, opłacić rachunki czy też pokryć koszty niespodziewanych zdarzeń: zepsutej pralki, samochodu czy wybitej szyby w oknie. Po pożyczkę sięgnijmy więc wtedy, gdy na naszym koncie brakuje pieniędzy na nieplanowane wcześniej wydatki.

Ten dodatkowy kapitał przyda się także wtedy, gdy nie mamy szansy na kredyt w banku oraz gdy pieniędzy potrzebujemy na „już”. Pożyczka jest także dobrym pomysłem dla tych osób, które nie potrzebują dużo gotówki i są w stanie szybko spłacić swój dług. Łatwiej przecież pożyczyć pieniądze na rodzinną imprezę czy prezent, wiedząc że niebawem dostaniemy wypłatę.

W jakiej firmie szukać pożyczki?

Szukając dodatkowych pieniędzy nie wybierajmy przypadkowej firmy, która nam ich pożyczy. Skoncentrujmy się raczej na znalezieniu takiej, która ma wypracowaną renomę, dobre opinie klientów i funkcjonuje na rynku od kilku lat. Warto też, aby była członkiem Związku Firm Pożyczkowych. Jest nim na przykład Viasms.pl, który w dodatku jest jednym z jego założycieli.

Firmy te cechują się bardzo jasnymi i przejrzystymi zasadami udzielania pożyczek. Podpisywane z nimi umowy nie zawierają przysłowiowych „haczyków”. Pożyczkobiorcy są dokładnie informowani o kosztach pożyczki i wysokości odsetek do spłacenia. Stawiajmy więc na firmy transparentne z etycznym podejściem do klienta. Tylko one są gwarancją bezpieczeństwa.

Kiedy opłaca się wziąć pożyczkę?

Pożyczka jest opłacalna, gdy bierzemy ją pierwszy raz. Jest wtedy zwolniona z opłat lub opłata jest symboliczna. Jeśli więc jednorazowo potrzebujemy pożyczyć (na miesiąc lub dwa) 2000 zł, pożyczka to dobry pomysł. Oddamy bowiem tyle, ile pożyczyliśmy. Kolejna pożyczka to niestety większy koszt, który generują: odsetki, prowizja i opłaty przygotowawcze.

Nie oznacza to jednak, że pożyczka przestaje być opłacalna. Jeśli potrzebujemy większej sumy na krótki okres czasu, dalej warto po nią sięgnąć. Wszak konieczność wydania pieniędzy może być bardzo pilna. W takiej sytuacji pożyczka będzie opłacalna. W przypadku większych kwot, warto jednak pomyśleć o ratalnej spłacie zobowiązania.

Bezpieczeństwo pożyczania

Sięgając po pożyczkę pamiętajmy, aby nie pożyczać więcej, niż faktycznie potrzebujemy. Każdy dług należy przecież spłacić. Zadłużenie uwzględniajmy w domowym budżecie i traktujmy je priorytetowo. Pożyczka ma bowiem pomóc a nie stać się kłopotliwym długiem.