Od 1 września 2021 roku na oświatowej mapie powiatu pojawi się nowa placówka - Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach. Będzie łączyć najlepsze elementy dawnego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli kursy zawodowe i kwalifikacyjne z ofertą edukacyjną Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, przy którym powstanie nowa Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. To jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjęli radni powiatu podczas sesji, która odbyła się w piątek, 29 stycznia.

Sesja Rady Powiatu Radomskiego po raz pierwszy od czterech miesięcy odbyła się w trybie stacjonarnym przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Wzięło w niej udział 22 z 27 radnych. Sesję otworzyła Teodozja Bień, wiceprzewodnicząca Rady, a jednym z pierwszych punktów obrad było sprawozdanie starosty z prac Zarządu od ostatniej sesji.

Starosta o pozyskanych milionach

- Nie widzieliśmy się dość długo, dlatego chciałbym skupić się na środkach, pozyskanych przez Powiat Radomski na wybrane zadania w 2020 roku i wybrane inwestycje w 2021 roku. Z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskaliśmy w 2020 roku kwotę 16 milionów 346 tysięcy 672 złote, dzięki czemu dofinansowano przebudowę dróg: Jedlińsk - Bartodzieje - Łukawa - Głowaczów, Wierzbica – Modrzejowice, Gulin – Wsola – Wojciechów, Wieniawa – Przytyk – Jedlińsk. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskano w sumie 27 milionów 602 tysiące 342 złote. Zostaną one częściowo przeznaczone na przebudowę odcinków dróg: Jaszowice – Wacławów – Sławno, Wola Goryńska – Mąkosy Stare, ulice Spacerowa i Polna w mieście Pionki, Zakrzew – Wolanów – Augustów. Oprócz tego otrzymaliśmy 14 milionów złotych na rozbudowę szpitala w Pionkach oraz 2,5 miliona złotych na adaptację budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach. Z rezerwy ogólnej budżetu państwa otrzymaliśmy blisko 1,5 miliona złotych na zakup sprzętu i wyposażenia szpitala w Pionkach – wyliczał starosta Waldemar Trelka, podkreślając, że w ubiegłym roku samorządy gminne przekazały na dofinansowanie powiatowych inwestycji drogowych kwotę ponad 2 milionów 911 tysięcy złotych.

Oprócz tego powiat otrzyma również blisko 3 miliony złotych ze środków wojewody mazowieckiego na pierwszy etap budowy Powiatowego Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego w Krzyżanowicach. Z kolei z ministerialnego programu Sportowa Polska pozyskano 581 tysięcy złotych na remonty sal gimnastycznych oraz boisk przy szkołach średnich w Pionkach i Iłży.

- Złożyliśmy również wniosek na 4,5 miliona złotych do RFIL na budowę nowoczesnej hali sportowej przy liceum w Pionkach, a dodatkowo do programu ministerialnego, aby budowę sfinansować maksymalnie za pieniądze zewnętrzne. Oprócz tego samorząd miasta Pionki zamierza przeznaczyć 1 milion złotych na dofinansowanie budowy nowego szpitala w Pionkach, a samorząd gminy Pionki kwotą 200 tysięcy złotych. Dziękuję panu burmistrzowi i panu wójtowi za dotrzymywanie słowa i za te środki. Z kolei samorząd gminy Iłża jak dotąd przekazał zero złotych na remont szpitala w Iłży – dodawał starosta Trelka.

Likwidacja „fikcji” w Chwałowicach

Kolejny pakiet uchwał dotyczył procedury formalnego rozwiązania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach poprzez wyłączenie z jej składu Liceum Ogólnokształcącego, Technikum, Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz Szkoły Policealnej. Zdaniem władz powiatu, wynika to z potrzeby uporządkowania i dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym oraz przeprowadzenia reorganizacji. Proponowane zmiany zostały wcześniej zaakceptowane przez przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych.

- Dlaczego nie pozostawimy imienia „Bohaterów Ziemi Iłżeckiej” w nazwie nowej szkoły? To bardzo ważny patronat dla mieszkańców i społeczeństwa iłżeckiego, którzy od 1945 roku budowali tę szkołę. Chciałbym zapytać też co będzie się działo z gospodarstwem rolnym, które jest doposażone i otrzymuje dopłaty obszarowe? – pytał radny Marek Jarosz.

- Zmienia się cała struktura jednostki, przyjdzie czas na wybór patrona, społeczność szkolna, mieszkańcy i radni będą mogli w tej sprawie się wypowiedzieć. Gospodarstwo rolne również pozostanie w ramach nowego zespołu szkół – tłumaczył Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu.

- Jak państwo widzicie docelowo kształt szkół w Chwałowicach? Pan starosta mówił również o planach, związanych ze sprzedażą mieszkań. Jaką macie państwo wizję na przyszłość tego miejsca? – dopytywał radny Mirosław Ślifirczyk.

- Co było w Chwałowicach? Trzeba o tym powiedzieć, że była to fikcja jeśli chodzi o gospodarstwo, fikcyjna szkoła dzienna i fikcyjne kształcenie w kierunku rolniczych. Obecnie w klasie II mundurowej tego liceum jest 12 uczniów, wszyscy spoza naszego powiatu, którzy będą mogli przenieść się naszego liceum w Iłży lub chociażby do Szkoły Kadetów w Lipinach koło Przysuchy – tłumaczył starosta Waldemar Trelka. – Musimy uporządkować wiele spraw, przede wszystkim przenieść garaże i komórki lokatorskie, które tam powstawały przez lata, ogrodzić teren szkoły, czy wytyczyć nowy dojazd do budynków mieszkalnych. Jeden z budynków pozostanie w zasobach powiatu, a lokatorom czy najemcom pozostałych budynków zostanie złożona propozycja wykupienia mieszkań na preferencyjnych warunkach. Nie ma mowy o „sprzedaniu wszystkiego razem z ludźmi”, bo już takie opowieści „przyjaciół” powiatu już się pojawiły, co jest nieprawdą – dodawał starosta.

- Czy musimy jednak likwidować CKZiU imienia Bohaterów Ziemi Iłżeckiej tylko po to by zaraz powoływać nową placówkę bez nazwy? – dociekał radny Ślifirczyk.

- Nie ma takiej możliwości, ponieważ zmieniły się przepisy oświatowe, CKZiU nie mogą już prowadzić kursów zawodowych, więc nie możemy przekształcić go poprzez likwidację poszczególnych szkół. Docelowo w Chwałowicach będą następujące podmioty: Szkoła Policealna z dawnego CKZiU, nowoutworzone Centrum Kształcenia Zawodowego, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wraz z internatem oraz Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Idziemy w kierunku kształcenia specjalnego, ale zachowujemy najlepsze elementy dawnej szkoły, czyli możliwość kształcenia na kursach zawodowych i kwalifikacyjnych – tłumaczył dyrektor Krzysztof Szewczyk, dodając, że pracownicy rozwiązywanego z dniem 1 września CKZiU staną się pracownikami Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach, który przejmie również mienie starej szkoły, czyli budynki, wyposażenie, maszyny i urządzenia, a także grunty.

Nowy zespół szkół ze specjalistyczną poradnią

W skład nowego zespołu szkół w Chwałowicach będzie wchodzić Centrum Kształcenia Zawodowego wraz z gruntami rolnymi jako placówka, dająca możliwość uzyskania i uzupełnienia wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych przez dorosłych. Ma to zapewnić rozwój kształcenia zawodowego zgodnie z potrzebami lokalnego oraz regionalnego rynku pracy w obszarach oczekiwanych i cieszących się zainteresowaniem osób prowadzących działalność rolniczą. Drugim nowym elementem zespołu szkół stanie się Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna dla dzieci i młodzieży z autyzmem i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zostaną pozyskani specjaliści, których kompetencje będą wykorzystywane również w pracy z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, zwiększy się też dostępność do specjalistycznych usług. Zlokalizowanie poradni w Chwałowicach będzie wsparciem dla rodzin dotkniętych autyzmem dziecka, ponieważ nie będą one musiały wyjeżdżać na konsultacje do Warszawy czy innych ośrodków.

Ostatecznie za likwidacją CKZiU w Chwałowicach oraz powołaniu dwóch nowych placówek oświatowych zagłosowała większość, czyli 21 radnych, od głosu wstrzymał się radny Mirosław Ślifirczyk. Uchwałę w sprawie utworzenia specjalistycznej poradni przyjęto jednomyślnie.