Zakup używanego samochodu to trudna decyzja. W końcu zawsze będzie zależało Ci na znalezieniu uczciwego egzemplarza w dobrym stanie technicznym, a jednocześnie oferowanego w odpowiedniej cenie. Jednak nawet po nabyciu samochodu czeka Cię jeszcze kilka rzeczy do załatwienia. Niektóre są wymagane prawem, a inne powinieneś wykonać ze względów zdroworozsądkowych.
Wymień podstawowe komponenty samochodu
Przede wszystkim bezpośrednio po zakupie auta powinieneś zadbać o jego odpowiedni stan techniczny. Zachęcamy, abyś czym prędzej dokonał wymiany filtrów, takich jak filtr oleju, filtr paliwowy, filtr powietrza, czy filtr kabinowy. Warto też wymienić wszelkie płyny eksploatacyjne, tj. płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn chłodniczy, czy płyn układu wspomagania.
Namawiamy także do zwrócenia uwagi na świece zapłonowe oraz – co bardzo ważne – na stan opon. Tego typu czynności powierz doświadczonemu serwisowi samochodowemu w Twoim mieście. Wystarczy np. wpisać w wyszukiwarce hasło „warsztat samochodowy Warszawa”, by otrzymać szereg interesujących wyników.
Przegląd klimatyzacji i geometria kół
Jak najszybciej wykonaj również przegląd klimatyzacji. Dzięki temu będziesz mógł od razu uzupełnić brakujący czynnik, oczyścić cały układ, czy też go uszczelnić. Należy o to zadbać: długo nieczyszczona klimatyzacja jest mało wydajna i szkodliwa dla Twojego zdrowia.
Co więcej, dobrą praktyką jest sprawdzenie geometrii kół i ewentualne jej skorygowanie. Niewłaściwa geometria negatywnie wpływa na tor jazdy samochodu oraz przyspiesza zużycie opon. Warto przekonać się, czy nie wzbudzi ona wątpliwości specjalisty.
Zarejestruj samochód!
Nie zapominaj jednocześnie o zarejestrowaniu swojego auta. Masz na to 30 dni od daty zakupu. Pamiętaj przy tym, że o ile do niedawna był to termin wyłącznie instrukcyjny, tak obecnie za jego niedotrzymanie starosta może nałożyć na Ciebie karę finansową. Rejestracji dokonasz w starostwie powiatowym (lub w urzędzie miasta w miastach na prawach powiatu) właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.
Do rejestracji auta potrzebujesz co do zasady dowodu zakupu (umowa sprzedaży, faktura), tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz dowodu wpłaty za rejestrację. Po pierwszej wizycie w urzędzie otrzymasz pozwolenie czasowe, które będzie ważne przez 30 dni. Po tym czasie odbierzesz już właściwy, nowy dowód rejestracyjny.
Zapłać podatek!
Pamiętaj, że po zakupie samochodu w oparciu o umowę sprzedaży, Twoim obowiązkiem będzie opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od wartości rynkowej pojazdu i musi być opłacony w terminie 14 dni od dnia jego nabycia. Płacąc niniejszy podatek należy posłużyć się formularzem PCC-3, z kolei gdy pojazd ma kilku właścicieli – PCC-3/A.
Gdyby z jakiegokolwiek powodu zdarzyło się, że spóźniłbyś się z zapłatą, będzie na Ciebie nałożona kara finansowa. W takiej sytuacji jak najszybciej wystosuj do właściwego urzędu skarbowego tzw. czynny żal, w którym opiszesz przyczyny opóźnienia. Na ogół urząd nie będzie wówczas wszczynał żadnego postępowania.
Dopilnuj ważności ubezpieczeń
Nie zapominaj przy tym o ubezpieczeniach komunikacyjnych. O ile obowiązkowe OC przechodzi na kolejnego właściciela, tak np. autocasco będziesz musiał już wykupić we własnym zakresie. Bezpośrednio po nabyciu samochodu powinieneś udać się do wybranego biura ubezpieczeniowego i dopilnować wszelkich związanych z tym kwestii.
Nowe auto – szereg obowiązków
Pamiętaj więc, by zaraz po zakupie auta pojechać do dobrego serwisu samochodowego i dokonać podstawowych przeglądów. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z takich usług, a np. mieszkasz w Warszawie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „mechanik samochodowy Warszawa”. Dopilnuj również niezbędnych formalności, aby nie ponieść wysokich kart pieniężnych!