Radom: Ogłoszono przetarg na remont szkoły specjalnej w Chwałowicach
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Chwałowicach ogłosił przetarg na kompleksową przebudowę swojej siedziby. Przedwojenny pałacyk ma zostać przystosowany dla uczniów z niepełnosprawnościami, co wiąże się z szerokim zakresem prac budowlanych. Zainteresowani wykonawcy mogą składać swoje oferty do 16 listopada.
Jednopiętrowy budynek szkoły z charakterystycznymi arkadami przy wejściu został wybudowany w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wcześniej mieściło się tam Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ale jego uczniowie korzystają obecnie z położonego obok znacznie nowszego budynku. Od września 2020 roku w pałacyku mieści się nowa placówka, czyli Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, przeznaczony dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz dysfunkcją ruchu.
Potrzebne kształcenie specjalne
Powołanie ośrodka było jednym z działań nowego Zarządu Powiatu, zmierzających do racjonalizacji funkcjonowania powiatowej oświaty.
- W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zapotrzebowanie na placówki kształcenia specjalnego. Widzieliśmy to na przykładzie Szkoły Specjalnej przy Zespole Szkół w Pionkach, gdzie chętnych było zawsze więcej niż miejsc przypomina Waldemar Trelka, starosta radomski. Postanowiliśmy powołać kolejną szkołę właśnie w Chwałowicach, aby w pełni wykorzystać infrastrukturę tamtejszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Od września w szkole jest już 18 uczniów. Kompleksowy remont budynku szkolnego wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo to kolejny krok na drodze do budowania rangi tego ośrodka oraz zwiększenia liczby uczniów dodaje starosta.
Szeroki zakres prac budowlanych
Szkoła ogłosiła już przetarg na kompleksową przebudowę wnętrz swojej siedziby. Zakres prac jest bardzo szeroki. W ramach inwestycji będzie wykonywana między innymi przebudowa pomieszczeń, w tym remont istniejących posadzek i podłóg oraz wymiana stolarki drzwiowej, przystosowanie łazienek i pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych, wykonanie nowej instalacji elektrycznej oraz wodno kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, a także systemu sygnalizacji pożarowej w całym budynku.
Oprócz tego ma zostać przebudowany zewnętrzny podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz wyremontowana część piwnic, a cały obiekt ma zyskać izolację termiczną. W sumie w pałacyku ma być 15 sal lekcyjnych, gabinety dla terapeutów, pokój nauczycielski i pomieszczenia biurowo - administracyjne.
Wartość zadania to kilka milionów złotych. Zainteresowane firmy budowlane mogą składać oferty do dnia 16 listopada 2020 roku do godziny 8.15 w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Chwałowicach. Termin realizacji prac to 20 sierpnia 2021 roku.
Atuty Ośrodka w Chwałowicach
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Chwałowicach**** jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z niepełnosprawnością ruchową, afazją, dla dzieci słabosłyszących, słabowidzących, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które wymagają stosowania specjalnych oddziaływań wychowawczych, pomocy psychologiczno pedagogicznej i zajęć rewalidacyjnych.
Atutem Ośrodka jest kompleksowa edukacja w jednym miejscu**** na wszystkich etapach kształcenia: od WWRD (Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci) do szkoły ponadpodstawowej. Oferuje zajęcia edukacyjne, terapeutyczne i zawodowe**, a branżowa szkoła I stopnia****** posiada bogatą ofertę kształcenia na bazie istniejącego CKZiU. Opiekę naukową nad placówką prowadzi Akademia Pedagogiki Specjalnej. Oprócz tego szkoła posiada przestronną salę gimnastyczną, daje też możliwość zakwaterowania w internacie wyposażonym w pokoje 1-2-3 osobowe z łazienkami.**** Na terenie placówki są również mieszkania treningowe, usamodzielniające dla uczniów niepełnosprawnych.
Dodatkowym atutem szkoły jest piękna, bezpieczna okolica oraz bliskość Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Iłży.
Starostwo Powiatowe w Radomiu,
radompowiat.pl/redir,index?tresc=5421
Autor: krystian