W związku z decyzją Wojewody Mazowieckiego, od dnia 5 listopada Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży będzie przekształcany w placówkę, w której będą izolowani oraz leczeni chorzy na COVID-19. Będzie tam blisko 100 miejsc dla zakażonych koronawirusem.
Decyzja wojewody mazowieckiego oznacza, że wszystkie oddziały szpitala w Iłży, oprócz Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, muszą być przygotowane na przyjęcie chorych na koronawirusa oraz zapewnienie im opieki medycznej. W placówce będzie zatem w sumie 97 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Szpital ma 6 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.
Co się zmieni w pracy szpitala?
Iłżecka placówka ochrony zdrowia będzie przekształcana de facto w szpital jednoimienny, leczący tylko pacjentów z COVID-19. Na ten cel otrzyma dodatkowe finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, a personel medyczny, pracujący z chorymi, również 100 % dodatku do pensji. Umożliwiają to zapisy przyjętej właśnie nowej ustawy tzw. covidowej.
Według Marzeny Barwickiej, dyrektor szpitala w Iłży, placówka jest przygotowana na przyjmowanie chorych na koronawirusa. Najpierw będą oni rozlokowywani na Oddziale Chorób Wewnętrznych, a ciężej chorzy trafią na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W razie napływu zakażonych, będą oni kierowani na kolejne oddziały. Oprócz tego szpital zapewni również miejsca izolacji dla osób, które mają objawy choroby COVID-19, ale nie zostały jeszcze przetestowane lub czekają na wyniki. Obecnie w szpitalu przebywa już 5 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.
Co ze „zdrowymi” pacjentami?
Jak dodaje dyrektor Barwicka, na oddziałach pozostały nieliczne niezakażone osoby, ale z reguły stan ich zdrowia pozwala już na wypisanie ze szpitala i kontynuację leczenia w warunkach domowych. Pojedynczy pacjenci będą przenoszeni, najprawdopodobniej do szpitala na radomskim Józefowie. Podobny schemat postępowania będzie stosowany również na Oddziale Ginekologii i Położnictwa, gdzie w ostatniej dobie przyjęto jedną ciężarną, a w sumie przebywa tam pięć pań. Większość może zostać niebawem wypisana do domów.
Szpital zapewni opiekę
Według dyrekcji szpitala, mimo braków kadrowych, związanych między innymi z kwarantannami czy zwolnieniami lekarskimi, w pracy jest wystarczająca liczba personelu, aby można było zabezpieczyć działalność oddziałów. Dyrektor Marzena Barwicka zapewnia ponadto, że szpital będzie nadal przyjmował chorych w nagłych przypadkach, na przykład ciężarna, która nie zdąży dojechać do innej placówki, będzie mogła urodzić w Iłży. W ciężkich, nagłych przypadkach niezbędna pomoc ma być również udzielana. Szpital nie przyjmie natomiast osób, które są na przykład przeziębione i chcą, aby przypisać im leki, ponieważ mogą one zgłosić się do punktów, świadczących Nocną i Świąteczną Opiekę Lekarską.
ZPOZ i NiŚOL oraz poradnie specjalistyczne bez zmian
Zmianie nie ulega harmonogram pracy Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej oraz Poradni Specjalistycznych, mieszczących się na terenie Szpitala, które w dalszym ciągu będą udzielały świadczeń zdrowotnych na niezmienionych zasadach. Pacjenci mają jednak obowiązek poddania się procedurze triażu i wywiadu medycznego (namiot A i namiot B).