W Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyło się spotkanie, którego motywem przewodnim były: 38 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku oraz następstwa „Okrągłego Stołu”.

Do udziału w dyskusji zaproszono wyjątkowych gości doktor nauk technicznych, byłego posła na Sejm RP, internowanego w czasie stanu wojennego Jana Rejczaka, działacza „Solidarności”, również internowanego w czasie stanu wojennego Krzysztofa Bińkowskiego oraz radnych powiatu radomskiego Marka Janeczka i Jana Sieka.

- Jest to niezwykle ważne żeby rozmawiać o historii naszego kraju, a tym bardziej aby do tej rozmowy zachęcić młodzież. Dzisiejsze spotkanie jest doskonałym przykładem takich inicjatyw – mówił starosta radomski Waldemar Trelka, który objął wydarzenie patronatem honorowym.

Goście podjęli próbę obalenia mitu o nieuchronności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku oraz oceny skutków decyzji podjętych przy „Okrągłym Stole” w 1989 roku. Opowiedzieli oni także o tym jakie piętno owe wydarzenia odcisnęły w kolejnych latach ich życia. O swoich przeżyciach w tragicznych chwilach narodu polskiego opowiedział także radny powiatu Marek Janeczek. W debatę włączyli się uczniowie szkół powiatu radomskiego, co niewątpliwie wzbogaciło spotkanie.

- Wśród uczestników debaty znaleźli się przedstawiciele: Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Pionkach, Liceum Ogólnokształcącego w Iłży i w Pionkach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Pomysłodawcą historycznego wydarzenia był dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu Krzysztof Szewczyk. O oprawę artystyczną, wykonując utwory patriotyczne, zadbali Mariusz Wrochna, Weronika Krystowiak i Monika Alot.

- Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w rocznicowej debacie, aktywnie brać w niej udział i zdobyć nagrody ufundowane przez organizatorów spotkania. Czekamy na kolejne spotkania poświęcone ważnym rocznicom historycznym związanym z dziejami naszego narodu. Spotkanie z bohaterami i jednocześnie ofiarami stanu wojennego w Polsce jest dla nas wyjątkowym przeżyciem - ocenili swój udział w debacie zdobywcy nagród Szymon Jaworski z II IT i Adrian Jasek z kl. I IPR reprezentujący „ZIELONE”.

- Serdecznie dziękuję staroście radomskiemu Waldemarowi Trelce oraz organizatorowi i pomysłodawcy debaty Krzysztofowi Szewczykowi za zorganizowanie „żywej lekcji historii”. Dziękuję także dyrektorowi MOK w Pionkach Ryszardowi Dybińskiemu i prowadzącej debatę Annie Lipskiej. Szczególnie gorąco dziękuję zaproszonym gościom, dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom za wyjątkową okazję do godnego uczczenia 38 rocznicy wprowadzenia w PRL stanu wojennego w 1981 roku - pierwszą historyczną debatę podsumował nauczyciel historii z „ZIELONEGO” Jacek Malicki.