Prawie 400 osób z 13 gmin Powiatu Radomskiego przybyło w niedzielę, 8 września do Jedlińska, by zaprezentować się podczas Powiatowo – Gminnych Dożynek. Mimo początkowo deszczowej aury, na Święto Plonów przybyło kilka tysięcy osób. Wieczorem wystąpił dla nich zespół KOMBII, prezentujący niezapomniane przeboje grupy.
Wydarzenie objął Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Jedlińsku, której przewodniczył ojciec opat Eugeniusz Augustyn. Następnie korowód dożynkowy przeszedł w deszczowej scenerii na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Starostowie dożynek Anna Kołataj i Karol Potera, rolnicy z gminy Jedlińsk przekazali władzom powiatu i gminy, upieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba. Starosta Waldemar Trelka i wójt Kamil Dziewierz zapewnili, że będą dzielili nim tak, aby nikomu go nie zabrakło.
- Dziś możemy dziękować Bogu za tegoroczne plony. Bardzo wiele pięknych, mądrych, ciekawych ludzi było na scenie i jest to dla mnie wielka radość. To nie jest święto starosty czy wójta, tylko dla rolników, mieszkańców, autorów przepięknych wieńców dożynkowych. Mamy za sobą doświadczenia lat kryzysu i głodu, dziś żyjemy w czasach dobrobytu, pokoju i stabilizacji, oby więc nasz kraj dalej się rozwijał – mówił między innymi Waldemar Trelka, starosta radomski.
List od prezydenta Polski
Następnie Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego, odczytał list, skierowany do uczestników dożynek przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Naszym wielkim wspólnym zadaniem jest dzisiaj zrównoważony rozwój Ojczyzny. Zrównoważony – a więc sprawiedliwy, równomierny, oferujący wszystkim podobne szanse. W tym kontekście jest wielkim zobowiązaniem Rzeczypospolitej – władz państwowych i wszystkich powołanych do tego instytucji – aby wspomóc wieś na drodze rozwoju i dobrobytu. (…) Życzę, by Państwa praca przynosiła zawsze spodziewane owoce i była otaczana społecznym szacunkiem. Życzę Państwu, Państwa rodzinom i bliskim zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz by polska wieś z każdym rokiem stawała się coraz silniejsza ekonomicznie i zasobniejsza (…)” – napisał prezydent Andrzej Duda.
Życzenia rolnikom składali również goście uroczystości dożynkowych, a więc europarlamentarzyści Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk oraz posłowie na Sejm: Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Anna Maria Białkowska i Leszek Ruszczyk.
Zasłużeni dla rolnictwa oraz powiatu radomskiego
Potem nadszedł czas na dekorację rolników z powiatu radomskiego medalem „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznanym przez ministra rolnictwa. Wręczali je gospodarze dożynek, a otrzymały je następujące osoby: Łukasz Jaworski, Janusz Serafin, Dominik Gruszczyński, Malwina Dębiec, Katarzyna Paluch, Michał Wójcicki, Monika Szczęsna, Paweł Kucharczyk, Iwona Kowalczyk, Mirosław Batorski oraz Eliza Boniecka. Z kolei medale „Zasłużony dla powiatu radomskiego” otrzymali z rąk Krzysztofa Murawskiego, przewodniczącego Kapituły, Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, która od lat z zaangażowaniem wspiera inicjatywy lokalne oraz Wacław Imiołek z Jedlanki, muzyk i wieloletni aktywny uczestnik lokalnego życia społeczno-kulturalnego.
Z kolei Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk wyróżnił przedsiębiorców, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju gospodarczego gminy, czyli piekarnię Expuch Teodozji i Marka Jaworskich z Jedlińska, Małą Masarnię Krzysztofa Czapli z Jedlińska oraz Gospodarstwo Karp Henryka Świstaka z Piastowa.
Najlepszy wieniec z sołectwa Bierwce
Ważnym punktem Święta Plonów jest prezentacja wieńców. W tym roku było ich aż 20, w tym dziewięć, reprezentujących gospodarzy, czyli gminę Jedlińsk oraz 11 z pozostałych gmin powiatu radomskiego. Każda delegacja z dumą prezentowała swoje dzieła, były piosenki, wiersze i przyśpiewki.
Wieńce, wykonane przez mieszkańców, sołectwa, zespoły ludowe czy koła gospodyń wiejskich oceniała komisja wieńcowa, złożona z przedstawicieli gminy, starostwa oraz instytucji okołorolniczych. Zdaniem przewodniczącego komisji, regionalisty Adolfa Krzemińskiego, wieńce z roku na rok są coraz piękniejsze, wykonywane z należytą precyzją i starannością o szczegóły, a decyzja o przyznaniu nagród coraz trudniejsza.
Po burzliwych naradach, jury ogłosiło werdykt. Miejsca pierwsze otrzymał wieniec w kształcie korony, wykonany przez sołectwo Bierwce w gminie Jedlińsk. Został on wykonany przez panią sołtys, radę sołeckiej oraz członkinie zespołu Biesiada Bierwiecka. Ma tradycyjny kształt korony, a do jego wykonania użyto ziaren i nasion zbóż oraz kwiatów i gałęzi krzewów.
Drugą nagrodę zdobył wieniec z gminy Jastrzębia wykonany przez Zespół Ludowy Owadowianki. Trzecią nagrodę otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Płaskowa w gminie Jedlińsk. Pozostałych 17 wieńców zdobyło ex aequo czwarte miejsce.
Emocjonujące ubijanie masła
Wiele emocji wywołał pokaz robienia masła w masielnicy w wykonaniu starościny dożynek Anny Kołątaj, starosty radomskiego Waldemara Trelki oraz wójta Kamila Dziewierza. Widać było, że panom w garniturach ubijanie masła nie sprawiło wielkiego problemu i już po kilku minutach zebrani pod sceną goście, mogli skosztować chleba z tradycyjnie przyrządzonym masłem. Śmietanę do tego pokazu, jak co roku, przygotował Zakład Mleczarski FigAnd.
Zabawa, konkursy i wyjątkowe stoiska
Potem przyszedł czas na zabawę i konkursy. W tym roku atrakcji było co nie miara, a to za sprawą sołectw z gminy Jedlińsk, które do roli gospodarzy dożynek przygotowywały się już od dawna. Zagrody sołeckie obfitowały w regionalne potrawy i trunki, a każda z nich miała bardzo pomysłowy wystrój. Było podwórko Kargula i Pawlaka z filmu „Sami swoi”, był rybak z wędką zanurzoną w akwarium z wodą, w którym brodziły prawdziwe raki, był rolnik na motorowerze „Komar”, a nawet obejście z żywą kózką czy królikami.
Ponieważ przygotowanie stoisk, wymagało ogromnego zaangażowania mieszkańców poszczególnych wsi, a wszystkie były równie piękne i bogato wyposażone, komisja konkursowa uznała, że wszystkie zasługują na równorzędne pierwsze miejsce, ze szczególnym wyróżnieniem stoiska sołectwa Bierwce. Jak można było się domyślać, pierwsza nagroda za wieniec, a także najpiękniejsze stoisko, sprawiły, że mieszkańcy tego sołectwa świętowali do późnych godzin wieczornych, a kolejka odwiedzających i próbujących ich specjałów nie miała końca.
Turniej Sołectw i scena folkowa
Późnym popołudniem, gdy pogoda zrobiła wszystkim miłą niespodziankę i zza chmur wyszło słońce, przyszedł czas na Turniej Sołectw. Nie zabrakło też konkursów młócenia zboża cepami i rżnięcia drewna piłą. W tym czasie na scenie folkowej prezentowały się grupy, kapele i zespoły ludowe ze wszystkich miast i gmin powiatu radomskiego. Pokaz musztry paradnej dała również Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Błotnicy pod batutą Marka Bąbolewskiego.
Święto Plonów zakończyło się koncertami. Na dużej scenie dla dzieci wystąpiły Kosmokwaki, czyli muzyczne trio, znane najmłodszym z programów telewizyjnych. Później na scenie wystąpił wokalista Mateusz Mijal. Na zakończenie można było podziwiać gwiazdy polskiej sceny muzycznej, legendarny zespół KOMBII. Występ Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz towarzyszących im Adama Tkaczyka i Wojciecha Hornego podziwiało kilka tysięcy osób. Publiczność śpiewała teksty znanych przebojów grupy wraz z muzykami, a artyści nawiązali z nią doskonały kontakt.
Sponsorzy i patroni
Patronat nad dożynkami sprawowali także: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł do Europarlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, poseł na Sejm RP Anna Kwiecień oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Wśród sponsorów Święta Plonów byli: Piekarnia Expuch, firmy Isko Plus, Malbut oraz Południowo – Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku.