W piątek 13 grudnia 2019 roku o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie z Anetą Skórnicką, radomianką z pochodzenia, magistrem sztuki z wykształcenia, a zamiłowania podróżniczką. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wraz ze swoim katalońskim przyjacielem Francescą Garretą, Aneta wyruszyła na spotkanie z Innym, wiedząc, że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej.

W sobotę 14 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00, zapraszamy na spacer literacki śladami radomskiego Isaaka Singera czyli Jehoszui PerleJehoszua Perle jest jednym z najwybitniejszych pisarzy żydowskich. Jego powieść Żydzi dnia powszedniego to opowieść o dzieciństwie i młodości autora spędzonych w Radomiu – mieście, w którym się urodził. Podczas literackiej wędrówki podążymy więc nie tylko jego śladami, ale i śladami Radomia, którego już nie ma...

Zbiórka: Pod Pomnikiem Ofiar Getta przy ul. Podwalnej

 

W piątek 13 grudnia o godz. 10.00 zapraszamy na wykład otwarty dr. Adama Duszyka zatytułowany Wspomnienie o bohaterce wojny 1920 roku Teresie Grodzińskiej . Spotkanie jest częścią miejskich obchodów zorganizowanych w 120 rocznicę jej urodzin. 

Teresa Grodzińska to radomianka, sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

W środę 11 grudnia 2019 roku o godzinie 17.00 wraz z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Radomia serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie poświęcone miejskiemu symbolowi naszego miasta. Wykład Historyczne i prawne aspekty Herbu Miasta Radomia wygłosi prof. Piotr Tusiński w ramach spotkań Herb Radomia.

Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36

Wraz z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym zapraszamy 3 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 na otwarcie comiesięcznej zbiorowej wystawy fotografii członków RTF. Tym razem tematem dla fotografików, a tym samym tytułem wystawy  stało się powiedzenie Nie ma lekko...

Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, Mała Galeria RTF

 • Pijany z sądowym zakazem wjechał w latarnie

  W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do kolizji drogowej z udziałem nietrzeźwego kierowcy. Miał sądowy zakaz kierowania pojazdami.

 • Policjanci malowali świąteczne bombki

  Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu wzięli udział w akcji charytatywnej, w której do wspólnego malowania bombek świątecznych jak co roku zaproszono przedstawicieli różnych środowisk.

 • Radomskie siatkarki pokonały 3:1 (25:22, 25:21, 19:25, 25:19) zawodniczki z Volley Wrocław i wywalczyły trzy punkty.

 • Wyroby bez akcyzy

  Policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji zatrzymali 58-letnią kobietę za posiadanie wyrobów bez polskich znaków akcyzy. Oprócz odpowiedzialności karnej grozi jej także grzywna.

 • Dzielnicowi spotkali się z uczniami

  Dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Radomiu spotkali się z uczniami PSP nr 18 w Radomiu. Mundurowi przekazali informacje m.in. dotyczące prawidłowych zachowań na drodze.

 • W piątek, 29 listopada Radni Powiatu Radomskiego uczestniczyli w kolejnej, XIV sesji Rady Powiatu. W porządku obrad znalazło się kilka punktów, z których najważniejsze to przyjęcie Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy oraz Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Radomskiego na lata 2020-2022, a także zmiany w tegorocznych finansach powiatu. Wszystkie uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

 • Miliony ludzi marzą o podróży do Chin. Ten ogromny kraj obfituje w zabytki kultury oraz fascynujące, niespotykane w innych regionach świata krajobrazy. Do najciekawszych miast Chin należą ogromny Szanghaj oraz stolica kraju, Pekin. Więcej zabytków prastarej cywilizacji chińskiej znajdziemy jednak w mniejszych miejscowościach. Natura Chin to porośnięte wiecznie zielonymi lasami góry, malownicze plantacje herbaty i pola ryżowe, a także rozległe równiny i stepy północy kraju. Będąc w Chinach, warto odwiedzić także słynny z buddyjskich klasztorów Tybet.

  Szanghaj i dolina Jangcy

  Szanghaj, największe miasto Chin, to barwna, tętniąca życiem, pełna dynamizmu metropolia. Porównać można go jedynie z Nowym Jorkiem i Tokio. Dużą atrakcją jest już sam przejazd z lotniska do miasta koleją magnetyczną Maglev, jedną z niewielu na świecie. Bardzo interesująca jest tak stara kolonialna dzielnica Szanghaju, pełna XIX-wiecznych gmachów w stylu wiktoriańskim, jak i nowoczesny Pudong, gospodarcze centrum całych Chin, gdzie znajdują się imponujące drapacze chmur oraz symbol miasta, wieża telewizyjna Oriental Pearl Tower. Centralnym punktem starego Szanghaju jest nadrzeczna promenada Bund, pełna eleganckich restauracji. Nowoczesny Szanghaj nie słynie z zabytków tradycyjnej architektury, warto tu jednak zwiedzić pawilon Nefrytowego Buddy. Wiele zabytków prastarej cywilizacji chińskiej możemy natomiast zobaczyć w okolicznych prowincjach położonych nad rzeką Jangcy - Jiangsu i Anhui. Fascynująca, tajemnicza przyroda Chin to np. Góry Żółte w Anhui. W pobliżu gór żółtych znajdują się miasta i wioski z zabudową liczącą sobie wiele stuleci, z których wiele wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO: należą do nich Hongchun, Xidi oraz miasto Huangshan. Bliżej Szanghaju położone jest miasto Wuzhen, znane jako "chińska Wenecja". Dzieła starochińskiej architektury ulokowane są tu nad kanałami, które przecinają setki kamiennych mostów. Do najciekawszych wielkich miast w okolicach Szanghaju należy natomiast Hangzhou, otoczone widowiskowymi ogrodami herbacianymi.

  Malowniczy Junnan

  Junnan to niewątpliwie prowincja Chin o największych walorach piękna naturalnego. Określany jest jako "kraina wiecznej wiosny": ze względu na górskie położenie w sferze zwrotnikowej temperatura rzadko spada tu poniżej 20°, nigdy jednak nie ma także upałów. Wiecznie zielone, pełne kwiatów, przełęczy, tarasowych pól ryżowych, plantacji słynnej herbaty i innych malowniczych zakątków góry Junnanu doskonale nadają się do pieszych wędrówek. Fascynująca jest także kultura Junnanu -region ten zamieszkuje kilkaset plemion górskich o ciekawych obyczajach i niezwykłych, barwnych strojach. Jednym z najciekawszych jest lud Naxi zamieszkujący okolice miasta Lijang. Sam Lijang jest jednym z najważniejszych kurortów górskich Chin - położony jest w niższych partiach Himalajów, które jednak dorównują wysokością Alpom. W okolicach znajduje się także Zhongdian, miasto uznawane za pierwowzór bajecznej krainy wiecznej szczęśliwości Shangri-La. Jednym z najciekawszych miast Chin jest także główne miasto Junnanu, Kunming. Nieopodal leży "kamienny las" Shinlin, fascynujące formacje krasowe - wapienne wzgórza o zadziwiających formach.

  Chiny północne i Pekin

  Do tej pory mówiliśmy o południowych Chinach, dla których charakterystyczne są świetliste bambusowe lasy górskie oraz tarasowe pola ryżowe. Zupełnie inne są Chiny północne: klimat jest tu chłodniejszy i bardziej suchy, a krajobraz dominują rozległe równiny, a nawet stepy, pustynie i półpustynie. Zwiedzanie północnych Chin warto zacząć od położonej nad Rzeką Żółtą prowincji Gansu. W Gansu i pobliskim regionie Qinghai z kulturą chińską współegzystuje kultura tybetańska -szczególnie ciekawy jest Xinning z wieloma buddyjskimi klasztorami. Na pograniczu Gansu i Mongolii Wewnętrznej, w miejscowości Zgangye, położona jest słynna świątynia Wielkiego Buddy. W okolicach Lanzhou głównego miasta Gansu, leżą Góry Tęczowe, słynne z wielokolorowego piaskowca. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Pekinu: do najsławniejszych należą Zakazane Miasto, plac Tiananmen, mauzoleum Mao Zedonga, pałce cesarskie, ogromny park Beihai oraz liczne pagody i świątynie. Blisko Pekinu zwiedzać możemy także chyba najsłynniejszą atrakcję Chin - Wielki Mur Chiński.

  Tybet

  Chiny – wycieczka łącząca również Tybet jest możliwa, wymaga jednak załatwienia wielu formalności. Lepiej więc zwiedzać Tybet w zorganizowanej grupie z biurem podróży. Taki wycieczki oferuje biuro podróży Logos Tour. Warto zajrzeć na ich stronę, aby zobaczyć program wyprawy. Tybet jest fascynującym kulturowo i przyrodniczo regionem, w którym szczególną uwagę zwraca architektura prastarych klasztorów buddyjskich. Najciekawsze z nich skupia stolica regionu, Lhasa. Największą sławą cieszy się łączący funkcję klasztoru i zimowej rezydencji dalaj-lamów Pałac Potala. Ten imponujący budynek góruje nad miastem - rozciąga się na przestrzeni aż 1,5 kilometra. Wielkie wrażenie robi także dawny letni pałac dalaj-lamów Narbulingka, znany jako "ogród skarbów", otoczony ogromnym parkiem z roślinnością o charakterze wysokogórskim. W Lhasie warto zwiedzić także klasztor Sera, centrum buddyjskiej tradycji Gelug; klasztor Drepung, w którym żyje dziś kilkuset mnichów; oraz klasztor Tsurpu (Tsurphu), otoczoną imponującymi murami siedzibę Karmapy (jednego z najważniejszych przywódców buddyzmu tybetańskiego), do którego codziennie ściągają liczne grupy pielgrzymów. Lhasę odwiedzić można, nie tylko podróżując przez środkowe Chiny, ale także przekraczając granicę nepalską. Ta spektakularna trasa wiąże się z przelotem nad Himalajami lub przekroczeniem górskich przełęczy.

  Zwiedzanie Chin na własną rękę jest trudne. Wymaga wielu formalności, występuje też wiele trudności komunikacyjnych: sama orientacja w ogromnych chińskich miastach nie jest prosta, komunikację utrudniają także bariery kulturowe. By w pełni zrozumieć tak różną od naszej cywilizację chińską, lepiej zwiedzać więc Chiny w zorganizowanej wycieczce objazdowej z przewodnikiem. Samodzielna organizacja podróży do Chin (zwłaszcza, gdy chcemy zwiedzić możliwie dużą część kraju) może przerastać nasze możliwości organizacyjne.

  Chiny: najciekawsze atrakcje kraju smoka i pandy

  Podczas świątecznych zaplątanych warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych będziemy tworzyć ozdoby świąteczne, którymi… ozdobimy park i ocieplimy jego wizerunek. Ocieplenie przyda się zwłaszcza zimą! Dosłownie i w przenośni.

 • Areszt dla sprawcy śmiertelnego wypadku

  Zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz nieudzielenia pomocy usłyszał zatrzymany przez policjantów 38-latek. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

 • Nieletni zatrzymani w sprawie rozboju

  Policjanci zatrzymali trzech nieletnich w sprawie rozboju na terenie gminy Zakrzew. O konsekwencjach jakie poniosą zadecyduje sąd dla nieletnich.

 • Przedszkolaki odwiedziły policjantów

  Dzieci z Przedszkola Kraina Radości odwiedziły policjantów z Komisariatu II Policji w Radomiu. Najmłodsi zwiedzili budynek komisariatu oraz wysłuchały prelekcji o pracy policjantów. Mundurowi przypomnieli także najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozdawali elementy odblaskowe. Maluchy mogły również obejrzeć z bliska radiowóz oraz sprzęt wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie.

 • Znamy już tytuły książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia! W samo południe 12 listopada 2019 r. w murach Biblioteki Głównej odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostały zgłoszone książki. Wszystkie 55!

  Dr Adam Duszyk przedstawił tytuły nominowane w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa. Są to: By żyć w Polsce Katarzyny Madejskiej oraz Dialogi z Mickiewiczem Anny Spólnej.

  Sebastian Równy opowiedział natomiast o tytułach nominowanych w kategorii książka literacka. Nominację uzyskały: Siwy dym, albo pięć cywilizowanych plemion Ziemowita Szczerka, Chłopak z Katynia Jerzego Wlazło, Fragment dziennika SI Łukasza Zawady.

  Pełne emocji i wydarzeń VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych już za nami. Przez 2 dni - w piątek 22 listopada i w sobotę 23 listopada mogliśmy  wziąć udział w spotkaniach autorskich (z Teresą Ewą Opoką i Luizą Borkowską - Ziółkowską), w warsztatach ekslibrisu i kaligrafii, rozmawiać z autorami, zdobywać ich książki i autografy, a przede wszystkim poznaliśmy zdobywców Nagrody Literackiej Miasta Radomia za 2019 rok!

 • Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku

  Policjanci z Pionek zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. Wczoraj na terenie gminy Jedlnia Letnisko doszło do potrącenia dwóch mężczyzn. Jeden z nich zginął na miejscu zdarzenia. Kierowca nie udzielił pomocy i odjechał.

 • Jedenasta edycja Powiatowego Dnia Animatora Kultury odbyła się w Miejskim Centrum Kultury i Biblioteki w Pionkach. Jak co roku, poszczególne gminy i miasta wyróżniły osoby oraz zespoły, zasługujące na uznanie za promowanie rodzinnej kultury.

 • Amfiteatr zaprasza 27 listopada, w środę, na premierę spektaklu Teatru dla Dorosłych, działającego pod naszą egidą – „Klasycy czy romantycy?” Spektakl powstał na podstawie utworów Adama Mickiewicza oraz autorów współczesnych.