23 stycznia (czwartek) 2020 r. o godz 17.00, odbyło się spotkanie "Wizytacja kanoniczna - Radom 1792".

O zakonnicach: Jest w Radomiu za miastem konwent Panien Benedyktynek. Te należą do biskupa, o żadnych u nich zbytkach, ani zgorszeniu nie słychać.
W 1792 roku przedstawiciele biskupa krakowskiego zawitali do Radomia, aby dokonać wizytacji podległych sobie kościołów. W archiwach zachowały się dokumenty z tej wizyty, a w nich informacje o najstarszych świątyniach Radomia: św. Jana Chrzciciela, św. Wacława oraz kaplicach św. Piotra i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale nie tylko, ponieważ wizytatorzy opisali bardzo dokładnie skład ludnościowy, wyznaniowy i własnościowy tychże parafii.

Radom 1792"

Oddajemy w Wasze ręce antologię „Od słowa do słowa”, którą Amfiteatr wydał pod koniec 2019 r. Jest to niebywałe pokłosie warsztatów literacko-teatralnych, które realizowaliśmy w ubiegłym roku z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia. Proza, poezja, dramat, słuchowiska, kryminał… i znakomici prowadzący, m.in. Jacek Dehnel, Magdalena Wleklik czy Marcin Wroński. Życzymy przyjemnej lektury!

 • Powiat Radomski zgłosił zamiar likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, co w przypadku akceptacji potrwa kilka miesięcy. W jego miejscu ma powstać całkiem nowa placówka: Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Zapewni ono realne wsparcie osobom starszym, chorym i wymagającym stałej opieki. Tylko w gminie Wierzbica jest ponad 20 potrzebujących, a w całym powiecie – blisko 200.

 • Posłuchajcie, jak został stworzony świat. Na początku istniała Wielka Otchłań… a potem? Z ciała wielkiego olbrzyma bogowie zbudowali dziewięć światów. Wiele się wydarzyło. A jeszcze więcej ma się wydarzyć, kiedy nadejdzie czas zwany Ragnarok. 20 lutego od godz. 19 w Kawiarni Artystycznej Amfiteatru wieczór z mitami nordyckimi i opowieściami o Wikingach. Bilety już w sprzedaży

 • Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granicy administracyjnej gminy Iłża w Powiecie Radomskim na rzecz gminy Mirzec w Powiecie Starachowickim. Podczas najbliższej sesji stosowną uchwałę w tej sprawie podejmie Rada Powiatu. W konsultacjach, które trwały od 13 do 17 stycznia 2020 roku wzięło udział 748 mieszkańców gminy Iłża. Jak zagłosowali?

 • Nie zatrzymał się do kontroli i posiadał narkotyki

  Policjanci z radomskiej drogówki zatrzymali 31-latka, który najpierw nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, posiadał narkotyki i kierował po użyciu alkoholu.

 • Areszt dla 20-latki za oszustwo "na policjanta"

  Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zatrzymali 20-letnią mieszkankę Warszawy w sprawie oszustwa na policjanta. Kobieta usłyszała zarzut i zastosowano wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 • Potrącenia na przejściach – apelujemy o ostrożność

  W poniedziałek na terenie Radomia doszło do dwóch potrąceń na przejściu dla pieszych. Apelujemy o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 • W środę 22 grudnia 2020 roku o godzinie 17.00 prof. Piotr Tusiński wygłosi wykład poświęcony miejskiemu symbolowi naszego miasta: Herb Radomia na tle wybranych współczesnych herbów miast polskichBędzie to kolejny wykład w ramach spotkań Herb Radomia.

  Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36

  Zapraszamy 31 stycznia na Scenę Obozisko na drugą odsłonę wymiany ubrań i rzeczy wszelakich – edycja zimowa.

  Można już zapisywać się na Zimową ART-Akademię w Kuźni Artystycznej, która w tym roku zabierze Was w…”Podróże kapsułą czasu”! Regulamin i Karta uczestnictwa do pobrania. Liczba miejsc ograniczona

 • Działania „BRD Lokalnie - Bezpieczne przejście”

  Radomscy policjanci w dniach 20-22 stycznia będą prowadzić działania „BRD lokalnie – bezpieczne przejścia”. Wzmożone działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych.

 • Nielegalne wyroby na targowisku

  Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zatrzymali mężczyznę, który na targowisku sprzedawał nielegalne wyroby. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 10 tys. sztuk papierosów, krajankę tytoniową i spirytus.

 • Areszt za kradzież rozbójniczą

  W ręce policjantów z KP III trafiła 33-letnia mieszkanka Radomia po kradzieży rozbójniczej w jednym z radomskich sklepów. Decyzją sądu najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

 • Zapraszamy na trzeci w tym sezonie Spacer Literacki z MBP. W sobotę 25 stycznia 2020 roku o godz. 11.00 wyruszymy spod rektoratu UTH przy ul. Malczewskiego 29, aby przypomnieć sobie lub poznać ks. Jerzego Banaśkiewicza.

  Ks. Jerzy był duszpasterzem akademickim i poetą. Związany był z parafią Opieki NMP w Radomiu, z Klubem Inteligencji Katolickiej, sprawował duchową opiekę nad uczestnikami strajku studenckiego w Wyższej Szkole Inzynierskiej. Autor trzech tomików poezji: Zapisane lirykąZa ziemią Boga zatęsknisz oraz wydanego pośmiertnie Barwy czasu, a także czterech tomów Konferencji radiowych.

  O zakonnicach: Jest w Radomiu za miastem konwent Panien Benedyktynek. Te należą do biskupa, o żadnych u nich zbytkach, ani zgorszeniu nie słychać.

  W 1792 roku przedstawiciele biskupa krakowskiego zawitali do Radomia, aby dokonać wizytacji podległych sobie kościołów. W archiwach zachowały się dokumenty z tej wizyty, a w nich informacje o najstarszych świątyniach Radomia: św. Jana Chrzciciela, św. Wacława oraz kaplicach św. Piotra i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale nie tylko, ponieważ wizytatorzy opisali bardzo dokładnie skład ludnościowy, wyznaniowy i własnościowy tychże parafii. Archiwalia wydobyła, opracowała, wzbogaciła o część opisującą Radom w XVIII w. oraz wydała Grażyna Kuncewicz, emerytowana nauczycielka historii, związana także ze Społecznym Komitetem Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

  Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne, które odbędzie się 23 stycznia (czwartek) 2020 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej, ul. Piłsudskiego 12 (sala 36).

  Po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu podpisała umowę z firmą Funmedia. Umowa umożliwia Czytelnikom dostęp do bezpłatnych kursów online. Pakiet szkoleń internetowych dostępny jest na platformach multimediów edukacyjnych grupy Funmedia: LERNI oraz Kursy123.

  Platforma "LERNI" umożliwia naukę pięciu języków obcych (angielski, angielski biznesowy, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski) na poziomach znajomości A1-B2. Atrakcyjna, nieskomplikowana formuła kursów zapewnia:

 • Informujemy, że w dniach od 13 do 17 stycznia 2020 roku trwają konsultacje społeczne w zakresie zajęcia stanowiska zawartego w pytaniu:

  „Czy jesteś za wyłączeniem z terytorium Powiatu Radomskiego, Gminy Iłża części obszaru obrębu ewidencyjnego Seredzice i włączeniem tego obszaru do Gminy Mirzec w Powiecie Starachowickim?"

 • Ruszyła kolejna IX edycja Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego „Perła Powiatu”, którego celem jest wyróżnienie produktów, firm oraz rolników z terenu powiatu osiągających najlepsze efekty w 2019 roku. Zachęcamy do zgłaszania przez Państwa kandydatur w następujących kategoriach: Mała Firma Roku, Firma Roku, Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne, Gospodarstwo Rolne oraz w zupełnie nowej kategorii Firma Przyjazna Rodzinie.

 • W środę 22 grudnia 2020 roku o godzinie 17.00 prof. Piotr Tusiński wygłosi wykład poświęcony miejskiemu symbolowi naszego miasta: Herb Radomia na tle wybranych współczesnych herbów miast polskichBędzie to kolejny wykład w ramach spotkań Herb Radomia.

  Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36

 • Zabezpieczono ponad 30 gramów marihuany

  Działania policjantów z wydziału d/w z przestępczością narkotykową KMP w Radomiu doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, który w mieszkaniu posiadał marihuanę. 26-latek został zatrzymany, a narkotyki zabezpieczone. Mężczyzna już usłyszał zarzuty za posiadanie środków odurzających o wadze ponad 30 gramów. Teraz grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.