Radom wprowadza Szkolny Budżet Obywatelski dla młodzieży
Radom wprowadza innowacyjne rozwiązanie dla młodzieży – Szkolny Budżet Obywatelski. Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym i rozwijanie umiejętności zarządzania projektami.
  1. Na początek każda szkoła ponadpodstawowa w Radomiu otrzyma kwotę 20 tys. zł na realizację projektów uczniowskich.
  2. Młodzież będzie miała możliwość zgłaszania i wybierania najciekawszych projektów do realizacji.
  3. Projekty mogą obejmować zarówno inicjatywy infrastrukturalne, jak i społeczne.
  4. Planowane są konsultacje dotyczące szczegółów regulaminu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Inicjatywa Szkolnego Budżetu Obywatelskiego to odpowiedź na rosnącą aktywność młodzieży w Radomiu. Jak mówi Radosław Witkowski, prezydent miasta, "Poczucie sprawczości z pewnością będzie dla młodych ludzi cenną lekcją i ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego."

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska podkreśla, że Szkolny Budżet Obywatelski to narzędzie, które ma pomóc przełamać bariery finansowe napotykane przez młodzież w realizacji ich pomysłów. "Młodzi ludzie mają bardzo dobre pomysły, chcą je realizować, jednak napotykają na barierę finansową. Dlatego wychodzimy z propozycją rozwiązania, które chcielibyśmy zapoczątkować od przyszłego roku kalendarzowego," wyjaśnia.

Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, dodaje, że wsparcie finansowe może być przeznaczone nie tylko na projekty infrastrukturalne, ale również na przedsięwzięcia społeczne. "Jestem przekonany, że bardzo duże korzyści przyniesie też nauka gospodarowania pieniędzmi, kreatywności oraz procedur urzędowych," zauważa Maksymiuk.

W najbliższym czasie odbędą się konsultacje, które pomogą ustalić szczegółowe zasady funkcjonowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, dając młodzieży szansę na realny wpływ na rozwój swojego otoczenia. To krok naprzód w budowaniu odpowiedzialności i zaangażowania wśród młodych obywateli Radomia.


Opierając się na: UM Radom