Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Wkrótce rozpoczną się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas oznacza to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnym. Zachowajmy ostrożność i nie dajmy się zwieść przestępcom.

Przed nami ostatnie dni przedświątecznych przygotowań. Coraz częściej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, dlatego robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Aby  uniknąć nieprzyjemnych sytuacji należy pamiętać, że podczas zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, ponieważ wtedy dochodzenie swoich praw jest utrudnione. Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Przed zakupem sprawdźmy także jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, ponieważ w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem. Natomiast płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne.

 
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów także w sklepach stacjonarnych. Musimy jednak pamiętać, że mamy stan pandemii, zatem obowiązują nas wszystkich obostrzenia sanitarne tj. zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa oraz limity osób, które jednocześnie mogą znajdować się w sklepie.

Pomimo obowiązującego dystansu społecznego, kieszonkowcy mogą próbować pozbawić nas naszego mienia. Pamiętajmy, że w takim przypadku wystarczy chwila nieuwagi. Im bliżej świąt, tym bardziej możemy być rozkojarzeni. Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.
 

Justyna Leszczyńska