• Radni powołali Powiatowy Instytut Kultury

Listopadowa sesja Rady Powiatu Radomskiego była prowadzona zdalnie, a wszystkie głosowania odbywały się korespondencyjnie. Radni powołali nową samorządową instytucję kultury pod nazwą Powiatowy Instytut Kultury. Ma on przejąć zadania biblioteki powiatowej, rozwijać działalność kulturalną oraz wspierać organizacje pozarządowe.

W piątek, 27 listopada punktualnie o godz. 8 Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu otworzył sesję, która z uwagi na epidemię koronawirusa, była prowadzona zdalnie. Głosowanie odbywało się korespondencyjnie, ponieważ radni otrzymali wcześniej wszystkie materiały, a także karty do głosowania.

- Projekty uchwał były opiniowane przez merytoryczne komisje, które odbywały się w trybie stacjonarnym, wszystkie zostały przyjęte pozytywnie. Nie wpłynęły też żadne poprawki do przedłożonych projektów – powiedział przewodniczący Murawski.

Radni mieli godzinę czasu na zagłosowanie nad przedstawionymi uchwałami, a następnie karty do głosowania były od nich odbierane przez upoważnionych pracowników Starostwa Powiatowego. W ten sposób około godziny 13, po komisyjnym przeliczeniu głosów, przewodniczący mógł odczytać wyniki poszczególnych głosowań. Jak się okazało, w sesji wzięło udział 23 radnych, którzy przyjęli protokół z poprzedniej sesji oraz porządek obrad bieżącej.

W tym trybie radni jednogłośnie przyjęli: informację z realizacji programu budowy i przebudowy dróg powiatowych w 2020 roku, a roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok, statut Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach oraz zmiany w budżecie powiatu i Wieloletnim Planie Finansowym.

Powstaje powiatowa placówka kultury

Tego dnia większość radnych przyjęła uchwałę, która powołuje od 1 stycznia 2021 roku nową instytucję kultury pod nazwą Powiatowy Instytut Kultury (PIK). Za jego utworzeniem było 21 radnych, a dwóch (Tadeusz Osiński i Marian Wikło) wstrzymało się od głosu.

Powiatowy Instytut Kultury ma prowadzić Powiatową Bibliotekę Publiczną, a poza tym centrum konferencyjne oraz inkubator organizacji pozarządowych, ale także organizować i aktywizować działalność kulturalną na terenie całego powiatu.

- Powołanie własnej instytucji kultury stało się koniecznością wobec upływu okresu obowiązywania porozumienia zawartego z Miastem Radom, w ramach którego do końca 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna wykonywała ustawowe zadania powiatu w zakresie prowadzenia biblioteki. Zadania te przejmie powoływany właśnie Instytut, który oprócz tego ma prowadzić działalność kulturalną, a także pozyskiwać środki na różnego rodzaju projekty – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Siedzibą Instytutu będzie budynek dawnej bursy szkolnej przy ulicy Jakubowskiego w Iłży, którego pomieszczenia bez większych modyfikacji mogą zostać wykorzystane nie tylko na potrzeby biblioteki, ale umożliwiają również prowadzenie działalności kulturalnej, wystawienniczej, czy szkoleniowej.

Pieniądze zostają w powiecie

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, finansowanie Instytutu ma opierać się na środkach, które były dotychczas przekazywane Miastu Radom z budżetu powiatu, czyli około 160 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowym źródłem dochodów jednostki ma być wynajem pomieszczeń w jego iłżeckiej siedzibie. Już teraz mają tam swoje biura między innymi firmy wykonawców budowy obwodnicy Iłży, ale są jeszcze wolne powierzchnie do wykorzystania na różne cele.

- Dotychczas, właśnie z uwagi na brak własnej instytucji kultury, Powiat Radomski zlecał na zewnątrz zadania z tego zakresu. Wiele inicjatyw, projektów czy wydarzeń realizowały zwykle gminne ośrodki kultury, co wiązało się z dodatkowym finansowaniem tych przedsięwzięć. Uznaliśmy jednak, że pieniądze z naszego budżetu mogą być jeszcze lepiej wykorzystane, jeśli trafią do instytucji powiatu – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Instytutem, który stanie się samodzielną jednostką organizacyjną, będzie początkowo zarządzał pełnomocnik, wyznaczony przez Zarząd Powiatu. Po zakończeniu fazy organizacyjnej, powiat może ogłosić otwarty konkurs na dyrektora placówki.