• Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w...

Utworzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w budynkach istniejącej szkoły rolniczej w Chwałowicach to pomysł władz Powiatu Radomskiego na przyszłość dla tej placówki. W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem zapotrzebowania na kształcenie specjalne, a istniejąca szkoła tego typu w Pionkach nie może już pomieścić większej liczby uczniów.

Z analiz wykonanych przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Radomiu, Iłży i Pionkach wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba wydawanych orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Coraz większą liczbę dzieci dotyka niepełnosprawność ruchowa, intelektualna w stopniu lekkim lub autyzm. Odnotowano też wyraźny wzrost wydawanych opinii dotyczących Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W roku szkolnym 2018/2019 wydano aż o 52 opinie więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Potrzebna szkoła specjalna

Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie jest zatem rozwój szkolnictwa specjalnego. Szkoła specjalna, która działa w ramach Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nie jest w stanie pomieścić większej liczby uczniów, wymagających specjalistycznej opieki. Stąd pomysł na stworzenie drugiej szkoły tego typu, która mieściłaby się w Chwałowicach.

Wybór tego miejsca jest nieprzypadkowy. Największą przeszkodą dla potencjalnych uczniów tamtejszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest lokalizacja szkoły i wiążące się z nią problemy komunikacyjne. Nawet uruchomienie przez samorządy dodatkowych kursów, współfinansowanych z tak zwanego Funduszu Autobusowego, nie dawałoby gwarancji, że szkoła będzie wybierana przez absolwentów podstawówek.

Atuty szkoły w Chwałowicach

- Położenie i istniejące budynki stają się jednak atutem w przypadku powołania tam Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, adresowanego dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, autyzmem, czy zespołem Aspergera– mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego. - Planujemy wykorzystać bazę lokalową, dydaktyczną i zasoby obecnego CKZIU w Chwałowicach, poprzez działające tam kursy kwalifikacyjne. Na ich bazie utworzymy branżową szkołę specjalną I stopnia, która będzie uczyć zawodów jak wędliniarz, pszczelarz czy kucharz. W skład Ośrodka będą wchodzić: szkoła podstawowa specjalna, branżowa szkoła I stopnia specjalna oraz szkoła przysposabiająca do pracy specjalna. Dodatkowymi atutami jest piękna okolica i internat z miejscami noclegowymi na zakwaterowanie uczniów. Pozwoliłoby to na zapewnienie całotygodniowej opieki nad dziećmi, bez konieczności stałego dowozu i odwozu znacznej części podopiecznych. Jeśli radni wyrażą na to zgodę, chcielibyśmy uruchomić Ośrodek od 1 września 2020 roku – dodaje dyrektor Szewczyk.

Decyzja w rękach radnych

Sprawa uruchomienia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach będzie przedmiotem obrad Rady Powiatu podczas najbliższej sesji, zaplanowanej na piątek, 31 stycznia. Jeśli radni wyrażą zgodę na utworzenie nowej placówki, jednym z pierwszych kroków będzie ogłoszenie konkursu na jej dyrektora, który zajmie się tworzeniem szkoły od podstaw.

Istniejące budynki są w dobrym stanie, ale niektóre pomieszczenia, jak chociażby łazienki, muszą zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze na prace będę pochodzić z budżetu powiatu. W przyszłości będzie można połączyć budynek szkoły i internatu łącznikiem, a także pozyskiwać fundusze na dalsze wyposażanie placówki z programów ministerialnych czy unijnych. Jednocześnie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będzie nadal działać i prowadzić nabór na kursy zawodowe oraz do szkoły średniej.

***

Waldemar Trelka, starosta radomski: - W naszym regionie jest niewiele placówek, które zapewniłyby całotygodniową opiekę nad dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Utworzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego jest propozycją, rekomendowaną przez Zarząd Powiatu, która mam nadzieję spotka się z przychylnością radnych. Za stworzeniem placówki przemawia nie tylko zapotrzebowanie społeczne, ale również zwiększone subwencje oświatowe dla kształcenia specjalnego. Powołanie Ośrodka nie zamyka jednocześnie szkoły w Chwałowicach, będzie ona nadal prowadzić swoją działalność, a jej budynki zostaną racjonalnie wykorzystane.