Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Radom

Ładna pogoda sprzyja rowerowym wyprawom. Jest też więcej zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzięki słonecznej pogodzie na ulicach i ścieżkach jest coraz więcej pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy, że są to najsłabiej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. W przypadku zderzenia z pojazdem to oni zazwyczaj odnoszą najpoważniejsze obrażenia ciała. Wielu kierowców nie traktuje rowerzystów jak równoprawnych użytkowników drogi, a często wymuszają na nich pierwszeństwo.

Niestety także wielu rowerzystów nie stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zabronione jest przejeżdżanie rowerzystów przez przejścia dla pieszych. Należy zejść z roweru i przeprowadzić go. Bardzo ważne jest prawidłowe wyposażenie roweru i nie zapominajmy o elementach odblaskowych. Korzystajmy z wyznaczonych ścieżek rowerowych i pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami. Wzajemny szacunek i zrozumienie może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

W niedzielę (09.06) odnotowaliśmy dwa wypadki z udziałem rowerzystów. Do pierwszego z nich doszło ok. godz. 11 na terenie gminy Kowala. W miejscowości Józefów 29-latek kierujący rowerem na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z pojazdem marki audi, którym kierował 38-latek. Rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Dodatkowo okazało się, że kierowca audi był po alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ok. 0,4 promila alkoholu w organizmie. Natomiast do kolejnego zdarzenia doszło przed godz. 16 na ulicy Słowackiego. 71-letni mężczyzna, który kierował pojazdem marki vw passat skręcając w prawo do posesji nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z jadącym ścieżką rowerową rowerzystą. 43-latek został przewieziony do szpitala.

Apelujemy do wszystkich kierowców o bezpieczną i rozważną jazdę. Pamiętajmy, że rowerzystów nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodowa. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od rozsądku, rozwagi i wyobraźni kierowców samochodów.

Justyna Leszczyńska